New England Prep Rankings 1/20/2014

January 20, 2014

 

Team Rankings (tournament strength): 1.Exeter, 2.Brooks, 3.Belmont Hill, 4.Avon, 5.Loomis, 6.Tabor, 7.Hotchkiss, 8.Suffield, 9.Choate, 10.Brunswick, 11.Andover, 12.Lawrence Academy, 13.Hyde-ME, 14.St. Paul’s, 15.NMH

 

106: 1.Amir Daouk Tabor (d Douglas), 2.Kyle Douglas Loomis (1st Canterbury), 3.Andrew Hennessey Brunswick (1st BIT, d Sargenton), 4.Abhijay Bahtnagar Exeter Fr (d Sargenton, Makihara), 5.Julian Travis Lawrence Academy (d Makihara), 6.Bryant Sargenton Choate. Also Takuma Makihara St. Paul’s, Hans Forland Greens Farms, Markus Rhyner Hyde-CT, Zach Lehan Roxbury-Latin

 

113: 1.Brandon Caffrey Pomfret Jr (1-106, 2-2 Preps), 2.Isaiah Bailey Exeter Fr (d Crosby), 3.Stephen Guglielmo Avon Jr (2-106, 1st Canterbury), 4.Mihir Gulati Belmont Hill (d Basj-Rasikh), 5.Mujtaba Basj-Rasikh SPS (6-106), 6.Matt Chea Milton Sr (8-106), 7.Andrew Moore Marvelwood (1st BIT), 8.Brent Samuels Roxbury Latin So (d Sherr). Also Matt Szczygiel Chase Collegiate, Mike Lipton Choate, Bennet Sherr Andover Fr

 

120: 1.Joey Rosetti Hotchkiss Fr (2nd Public NE, d Hall), 2.Braden Lobuch Loomis So (3-120, 2-2 Preps, d Shiekh), 3.Drew Saccone St. Paul’s Jr 92-113, 2-2 Preps), 4.Hayden Hall Chase Collegiate (d Edelson, Kim, Pittorie), 5.Harry Doerenberg Roxbury Latin Sr (5-113, 2-2 Preps, d Shiekh), 6.Andreas Shiekh Andover So (3-106, d Rayment), 7.Colin Pittorie Suffield (d Rayment), 8.Sean Rayment Belmont Hill So (4-106), 9.Benzi Edelson Loomis (d Breanna Lobusch), 10.Breanna Lobusch Pomfret (8-113), Also Justin Kim NMH, Roddy Galbraith Taft

 

126: 1.Stephen Thibault Avon So (1-120, 5th Preps, d Lobusch), 2.David Crosby Brooks So (d Saccone), 3.Josh Hemantikoon Exeter So (7-113, d Choi), 4.Riley Grady GFA (d Choi, Jones), 5.Justin Choi Choate Sr (5-120), 6.James Sylvia St. Sebastian’s Jr (7-120, 2-2 Preps), 7.Andrew DiMaria TPS (8-120), 8.Patrick Mwangi Marvelwood (3rd BIT). Also Jack Jones Brunswick Jr (5-106), Hunter Adams Williston, Benzi Edelson Loomis, Alex Feye St. Paul’s

 

132: 1.Christian Vallis Andover Sr (2-120, 6th Preps, d Anderson), 2.John Anderson Tabor Jr (2-126, 8th Preps), 3.Jimmy Bell Brunswick Sr (5-132, d Jordan), 4.Kenny Jordan Canterbury Jr (3rd NE 2012, d Sutton), 5.Nick Mazarella Pomfret So (7-132, d Thagaard at 138), 6.Andrew Fai Nobles (d Curtin), 7.Peter Curtin St. Paul’s So (6-120), 8.Ben Bianchi LCA (8-126), 9.Traken Sutton Loomis So (6-113, 3rd Canterbury), 10.Andrew Dimaria TPS (8-120). Also Everett Roach CRH, Taehan Lee Storm King (2nd BIT)

 

138: 1.Peter Tedesco Belmont Hill Jr (2-132, 7th Preps, d Thagaard), 2.Eugene Thagaard Deerfield Jr (5-126, d Mercado), 3.Marcos Mercado Hyde-CT Sr (R12 Preps, d Mario), 4.Andrew Bolte Brooks Jr (4-138), 5.Richard Jackson Choate (7-126, d Shubert), 6.Ben Holcomb Greens Farms (d Shaw, Shubert), 7.Chris Dimaria TPS (d Shaw, Arellano), 8.Jack Shaw Salisbury (d Shubert), 9.Owen Shubert Brunswick Sr (6-126), 10.Jake Mario Tabor (d Arellano), 11.Emilio Arellano Loomis (8-132), Also James Calzalaio Hamden Hall, James McIntyre Roxbury Latin, Chris Weiss Portsmouth Abbey, Francis Corvino Lawrence Academy

 

145: 1.Aidan Conroy NMH Jr (1-126, R12 Preps, 1st Canterbury, d DeMaria), 2.Josh Berland BCDS Sr (3-138, 2-2 Preps), 3.Tyler Christopher Belmont Hill (d Abrams, Reilly), 4.Quin Abrams St. Paul’s (4-132, d Reilly), 5.Darvin Anderson Hyde-ME (5-138), 6.Will Lamb Hamden Hall (1st BIT), 7.Jack Reilly Tabor. Also Nick Konovalchik Brooks Fr, Evan Jonokuchi Brunswick, Joe Acousti Chase Collegiate

 

152: 1.AJ Pedro Exeter Fr (T12 Beast), 2.Trent Bellows Suffield Jr (1-145), 3.Kevin Lee Milton (d Anderson), 4.Chris Cuomo Choate (1st Canterbury), 5.Sean Sullivan Taft (7-145), 6.Peter Siegel Avon Sr (8-145, 2-2 Preps, d Parsons), 7.Harrison Parsons Loomis Jr (7-138). Also Matt Campos Thayer, Chris Cervizzi Brooks Jr

 

160: 1.Andrew Konovalchik Brooks Sr (1-160, 5th Preps), 2.Drew Mahoney Suffield Jr (1-152), 3.Jake Deutschlander Hyde-ME (d Palmer, Haggerty), 4.Alex Bloom NMH (d Haggerty), 5.Sean Haggerty Exeter (8-138), 6.William Madaus Roxbury Latin (d Jreige), 7.AJ Jreige St. Sebastian’s. Also Trevor Schrier Gunnery, John Barkowski Deerfield, Gregg Nabhan Brunswick

 

170: 1.Nate Gibeley Brooks Sr (6-152-2012, d Palmer), 2.James Palmer Andover Sr (2-170, R12 Preps, d Hill, Johnson), 3.Jared Jenson Hyde-ME (d Z. Harris, Wright), 4.Brandon Cassamasima Worcester (d Hill), 5.Charlie Hill Belmont (7-170), 6.Nick Carola III Hotchkiss So (5-152), 7.Josh Hillman Suffield Sr (7-160), 8.Kade Johnson Deerfield. Also Zach Bloom Concord Academy, Michael Keating Brunswick, Noah Wright Exeter (8-170), Zayd Alireza NMH So

 

182: 1.Isaiah Bellamy Lawrence Academy Sr (1-182, 4th Preps), 2.Zach Harris Loomis Sr (1-170, R12 Preps, d Brawley), 3.John Keally Nobles (4-182), 4.Jake Gottfried Brooks So (6-182, d Sullivan), 5.Curran Sullivan Exeter Sr (7-182), 6.Austin Brawley Avon (2nd Canterbury), 7.Jacob Kim Choate (d Russell), 8.Drew Morrisey Belmont Hill (d DeCotiis), 9.Alex Russell Brunswick (d Wilson), 10.Jake Wilson NMH (d DeCotiss), 11.David Decotiss St. Paul’s. Also Aaron Refuoa Trinity-Pawling, Kwamsi Nwangwu Hopkins, Sebastian Dovi Loomis

 

195: 1.Angus Cowell Hotchkiss (1-195, R12 Preps, 1st Canterbury, d Olyiink), 2.Olixander Olyiink WMA Sr (2-195, R12 Preps), 3.Matt Marvin Brunswick (d Rak), 4.Noah Rak Canterbury Sr (4-195), 5.Ryan Kelly Belmont Hill Jr (5-195, 8th Preps, d Montolio), 6.Patrick St. Martin Williston Sr (8-195), 7.Tyson Reed St. Sebastian’s. Also Patrick Montolio Tabor, Geoff Fulgione Brooks, Cornelius Griffith Lawrence, Mark Listiano Trinity-Pawling, George Morris Middlesex

 

220: 1.David Giovanacci Landmark (3-220, 2-2 Preps, 1st Canterbury), 2.Steve Zwada Middlesex, 3.Jermaine Frazer-Phillips Suffield (d Ibrahim), 4.Alim Ibrahim Thayer, 5.Alex Mirza Greens Farms (1st BIT). Also Owen Rosenberger Brooks, Martin Williams Nobles, Matt Simon Andover, Makenzie Rush Belmont Hill, Arturo Atkins St. Sebastian’s, Max Garret Choate

 

285: 1.Chris Hattar Trinity Pawling Sr (2-285, 7th Prep, d Jean-Jacques), 2.Corey Jean-Jacques Avon Old Farms PG (d Simmons, Cascino), 3.Stone Hart Exeter PG (d Simmons), 4.Chris Simmons Choate (d Hattar, Cascino), 5.Lucien Cascino Tabor PG (d Crane, McGurl), 6.Andrew Crane Lawrence (4-285, R12 Preps), 7.Joe Fervil Brunswick (d Yeardi), 8.Mike Yeardi Suffield Jr (6-285), 9.Dan McGurl Andover (d Connolly), 10.Tommy Connolly Brooks

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.